Top

گوشت قرمزعمده تازه

گوشت قرمز حتی قبل از گرانی‌های اخیر، محصولی پرارزش به حساب می‌آمد چه برسد به حالا که باید برای خرید یک کیلو از آن بیشتر از یکصد هزار تومان پرداخت کنیم 
 
 
 پ
گوشت قرمز؛ چگونه مثل حرفه‌ای‌ها خرید کنیم
 
 
 
فرارو- گوشت قرمز حتی قبل از گرانی‌های اخیر، محصولی پرارزش به حساب می‌آمد چه برسد به حالا که باید برای خرید یک کیلو از آن باید بیشتر از یکصد هزار تومان خرج کنید. قدیمی‌ها به مرور مدرک استاد تمامی خرید گوشت قرمز را دریافت کرده‌اند، مثلا می‌دانند چقدر گوشت بخرند، آن را از کجا تهیه کنند یا به قصاب بگویند از کدام قسمت حیوان برایشان بیشتر یا کمتر بگذارد. حتی به مروز زمان شرایطی که برای مخلوط کردن گوشت چرخ‌کرده نیاز است را می‌دانند، اما تازه‌کار‌ها به خصوص زوج‌های جوان هنوز خیلی از مسائل مربوط به خرید گوشت را نمی‌دانند یا اینکه خجالت می‌کشند از بزرگترهایشان بپرسند. به همین خاطر با رفتن به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و پرداخت پول بیشتر، تلاش می‌کنند راه میان‌بر را انتخاب کنند. این نوشته دقیقا برای تازه‌کار‌ها است و با خواندن آن می‌توانید نکاتی به دردبخور پیدا کنید.

آنچه باید درباره تفاوت انواع گوشت قرمز بدانید
قصابی‌ها انواع گوشت را به گوشت بره، گوشت گوسفند، گوشت گوساله و گاو تقسیم‌بندی می‌کنند. گوشت بره را می‌توان از رنگ روشن صورتی‌اش تشخیص داد. این گوشت کم‌چرب است، زود می‌پزد و طعم بسیار خوبی دارد و معمولا از اوایل اسفند تا اوایل تیرماه به راحتی در بازار پیدا می‌شود. بهترین نوع گوشت بره را باید در ماه فردوردین بخرید. گوشت گوسفند، استخوان‌دار است و به رنگ قرمز روشن عرضه می‌شود. مهر و آ‌بان دوره فراوانی این نوع گوشت در بازار است و باید بدانید به طور معمول از اوایل فروردین تا ۱۵ اردیبهشت خیلی کم در بازار پیدا می‌شود. گوشت گوساله و گاو، اما به رنگ قرمز پررنگ هستند و چربی آن‌ها کمتر است. این نوع گوشت از اواخر بهار تا اوایل پاییز به شکل فراوان در بازار پیدا می‌شود.
 

بیشتر بدانید: غیر از تفاوت‌های مربوط به رنگ بهتر است بدانید گوشت گاو ارزان‌تر است، چون تقاضای کمتری برای آن وجود دارد. طرفداران گوشت قرمز می‌گویند طبع سرد گوشت گوساله و گاو را دوست ندارند.
 
انتخاب‌هایی مثل گوشت شتر و گوشت بز هم پیش روی شماست. گوشت شتر طعمی شیرین دارد و بیشتر برای پختن آش و سوپ مناسب است. با این حال همان طعم شیرین و البته رنگ زرشکی مایل به سیاهش خیلی طرفدار ندارد. پزشکان مصرف گوشت بز را هم برای مبتلایان به چربی و فشار خون تجویز می‌کنند. اگر چه می‌توانید این گوشت را از روی بوی بد آن تشخیص دهید، اما معمولا بیشتر مردم وقتی متوجه می‌شوند سرشان کلاه رفته که در خانه با گوشتی سفت و دیرپز روبرو می‌شوند. چون گوشت بز و میش نسبت به بقیه گوشت‌ها ارزان‌تر است، بعضی متخلفان آن را به جای گوشت گوسفند به مشتری قالب می‌کنند.


بیشتر بدانید: معمولا گوشت گاو را برای تهیه گوشت چرخ کرده ایده‌آل می‌دانند البته به این شرط که با گوشت گوسفند و قسمت‌های چرب‌تر ترکیب شود. گوشت گوساله هم برای قیمه مناسب است. ران و مغز ران هم در خورش کاربرد داد.

باور‌های مختلف در خرید گوشت قرمز
اولین قدم در خریداری گوشت قرمز توجه به مهر سازمان دامپزشکی است. حالا بیایید سراغ اصل مطلب برویم. قدیمی‌ها می‌گویند هر چقدر رنگ گوشت روشن‌تر باشد، بهتر است و راحت هضم می‌شود ولی این تصور درست نیست. مثلا گوشت گوساله جوان رنگ روشنی دارد، ولی باید بدانید هضم این گوشت اصلا آسان نیست.
 
گوشت قرمز؛ چگونه مثل حرفه‌ای‌ها خرید کنیم

برای همیشه این نکته را گوشه‌ای از ذهن‌تان حک کنید که اگر گوشت دارای رشته‌های عضلانی باشد، یعنی حیوان ذبح شده پیر بوده است. گوشت خوب به رنگ روشن زنده است و چربی آن سفید یا کمی زرد است. سختی گوشت هم می‌تواند معیاری برای خرید بهتر باشد. اگر گوشتی شل باشد یعنی بک جای کار لنگ می‌زند.

اصطلاحاتی که در قصابی‌ها می‌شنوید
روی آن تابلوی بزرگ موجود در قصابی‌ها اصطلاحاتی به چشم می‌خورد که به شکلی عجیب می‌تواند تازه‌کار‌ها را گیج کند، اما نگران نباشید، چون پس از این معنی و مفهوم همه آن‌ها کف دست‌تان است.

شقه: نصف بدن یک گوسفند
راسته: گوشت دو طرف ستون فقرات (گاو و گوسفند)
سردست: یک‌سوم گوشت قسمت‌های گردن، دست جلو و دنده‌ها
کف‌دست: گوشت یک تکه سینه و قلوه‌گاه
ماهیچه: گوشت لخم بدون چربی عضلات
فیله: گوشت پشت کمر و پشت جگر سفید
سیرابی: شکمبه گوسفند و گاو که سرشار از ویتامین B. است.
پاچه: گوشت عضلات ساق پای حیوان است.

آنچه باید درباره سلامت گوشت بدانید
همین که گوشت قرمز تازه بیشتر از ۲۴ ساعت در مغازه بماند، چربی روی آن کف می‌کند. در این حالت می‌توانید حباب‌های هوا را روی گوشت دید. در این صورت رنگ گوشت تیره می‌شود. دقت کردن به چربی هم می‌تواند اسرار گوشت مانده را فاش کند؛ در این حالت چربی چرک و تیره است.در سوی دیگر گوشت‌های تکه‌ای بسته‌بندی شده را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیاد می‌بینیم. این محصولات در حقیقت گوشت تازه هستند که می‌توان تا ۷۲ ساعت آن‌ها را در یخچال نگهداری کرد. علت اصلی محبوبیت آن‌ها را می‌توان به تقسیم‌بندی شدنشان بر اساس نیاز خانواده دانست. مثلا می‌توانید آن‌ها را برای مصارفی مثل خورش، آبگوشت، سوپ و ... خرید. تقلب در این نوع گوشت‌ها شیوه‌های مخصوص به خود را دارد؛ مثلا ممکن است در بالای بسته‌بندی از گوشت خوب و باکیفیت استفاده کنند، اما هر چقدر پایین برویم، در جایی که گوشت جلوی چشم مشتری نیست، از کیفیت کار کم شود. برای اینکه اسیر چنین شگردی نشوید، بهتر است گوشت‌های بسته‌بندی را از مارک‌ها و برند‌های شناخته شده انتخاب کنید که برای خودشان و اسم و رسم‌شان احترام قائل هستند. گوشت‌های بسته‌بندی توسط این شرکت‌ها را می‌توان از نظر بهداشتی، سالم‌ترین گوشت موجود در بازار دانست، چون آن‌ها یک مرتبه در کشتارگاه، یک مرتبه در قسمت بسته‌بندی و یک مرتبه هنگام تحویل به فروشگاه‌های زنجیره‌ای به وسیله دکتر دامپزشک بررسی می‌شوند.

آنچه باید درباره خرید گوشت چرخ‌کرده بدانید
بیشتر مردم به گوشت‌های چرخ کرده مشکوک هستند. وقتی شما قیمت یک کیلو گوشت چرخ کرده را با یک کیلو گوشت معمولی مقایسه می‌کنید این شک کاملا به جا و درست است. از نظر فنی کارشناسان توصیه می‌کنند از خرید گوشت چرخ کرده در قصابی‌ها خود‌داری کنید مگر اینکه قصابی قابل اعتماد باشد و عملیات چرخ کردن گوشت را مقابل چشم خودتان انجام دهد.
 

دیجی پروتئین                                                                                                    www.digiprotein.irبا این حال می‌توانید به گوشت‌های چرخ‌کرده صنعتی یعنی همان‌هایی که به شکل بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای پیدا می‌شوند هم اعتماد کرد. هنوز به قیمت پایین آن‌ها شک دارید؟ قیمت کم آن‌ها علت کاملا منطقی دارد؛ تولیدکننده‌ها می‌توانند گوشت را از کشتارگاه‌ها به شکل عمده و با قیمت پایین بخرند و در نتیجه هزینه تولید گوشت چرخ‌کرده صنعتی پایین می‌آید.

آنچه باید درباره کاربرد هر نوع گوشت گوسفندی بدانید
شانه: این قسمت در حقیقت نیمه پائینی تنه گوسفند است. این برش بزرگ، جایگزین ارزان قیمتی برای ران است. می‌توان این قسمت را به همراه سبزیجات معطر و سیر کباب کردیا آن را در تکه‌های کوچک خرد شده داخل خورش پخت.

گردن و سینه: این قسمت از گردن گوسفند ارزان‌تر است و بیشتر به سمت میانه بدن گوسفند قرار دارد. این برش‌ها برای خرد کردن داخل خورش‌ها بسیار مناسب هستند. قسمت میانی گردن به صورت فیله یا تکه‌ای فروخته می‌شود. به دنبال گوشتی بگردید که همه قسمت‌های آن یک رنگ است و لایه‌ای از چربی روی آن را پوشانده است.

دمبالچه: یک برش آبدار از پشت بدن گوسفند. می‌توان قسمت‌های استیکی را به همراه یا بدون استخوان در فر یا روی منقل کباب یا در ماهیتابه سرخ کرد.

سینه: این نوع گوشت از قسمت زیر شکم گوسفند بریده می‌شود. این قسمت را به آرامی بپزید تا چربی آن جدا شود. ممکن است دنده‌ها و استخوان‌ها به آن متصل باشند. می‌توان زمانی که گوشت پخته شد آن‌ها را جدا کرد یا می‌توان گوشت را بدون استخوان و رول شده خریداری کرد و درون آن را با سبزیجات پر کرد. از قصاب بخواهید که پوست روی گوشت را جداکند تا لایه چربی روی پوست نیز برداشته شود.


بیشتر بدانید: گوشت اطراف گردن و صورت حیوان برای سوپ، آبگوشت، بیف همبرگر و کتلت مناسب است. گوشت سردست برای انواع خورشت‌ها وگوشت ران برای ژیگو و رست بیف خوب است. گوشت راسته که اطراف ستون فقرات است را برای انواع کباب‌ها کنار بگذارید. استخوان قلم حیوان برای سوپ وآبگوشت و قسمت بالاتر بازو تا شانه برای انواع خوراک‌ها مانند تاس کباب مناسب است. گوشت دنده نازک و نرم و پرچرب است، ترد وخوش طعم است و برای آبگوشت و باقلا پلو انتخاب خوبی به حساب می‌آید. ران و سردست شامل قلم ماهیچه‌های پا و دست و شانه است و برای تهیه خورش‌ها و باقلا پلو کاربرد دارد. از ماهیچه می‌توان در سوپ و آبگوشت استفاده کرد، ولی برای تاس کباب هم خوب است. قلوه‌گاه سفت‌ترین قطعه لاشه بوده و برای تهیه حلیم یا حلیم بادمجان و آبگوشت و حلیم یا مخلوط چرخ کرده برای تهیه کباب کوبیده به کار می‌رود.
نگهداری گوشت‌های تازه ذبح شده در یخچال سبب شده باکتری کشنده تب کریمه کنگو که بین انسان و دام مشترک بوده و از لحاظ تشخیص و بالینی دامپزشکان را دچار مشکل می‌کند، در دمای پایین محیط از بین رفته و به اصطلاح عقیم می‌شود.
 
مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: با نگهداری گوشت تازه ذبح شده در یخچال باکتری‌های مختلفی از جمله تب کریمه کنگو غیر فعال شده و ضریب ایمنی این ماده غذایی بالا می‌برد.

مجید شاهین  مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دیجی پروتئین ؛با اشاره به لزوم نگهداری گوشت‌های ذبح شده تا 24 ساعت در دمای ‌یخچالی اظهار داشت: این اقدام برای افزایش ضریب ایمنی گوشت‌های ذبح شده باید صورت بگیرد تا بیماری‌ها و باکتری‌ها مشترک بین انسان و دام همچنین ویروس‌های ‌دامی در اثر واکنش‌های سرد شدن از بین برود.

وی یادآور شد: باید گوشت گوسفند را به مدت 24 ساعت و گوشت گاو را به مدت 72 ساعت پس از ذبح در یخچال نگهداری کرده تا بیماری‌های مختلف آن از بین رود.

مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دیجی پروتئین  با بیان اینکه نگهداری گوشت های تازه ذبح شده سبب عقیم شدن باکتریهای آن می‌شود افزود: در دمای پایین باکتری‌ها فعالیتشان از بین رفته و PH گوشت به 8/5 تا 2/ 6 رسیده که در نهایت باکتری‌های خطرناک از بین رفته و فرآیند ترد شدن گوشت بهتر انجام می‌شود.

شاهین  یادآور شد: نگهداری گوشت‌های تازه ذبح شده در یخچال سبب شده باکتری کشنده تب کریمه کنگو که بین انسان و دام مشترک بوده و از لحاظ تشخیص و بالینی دامپزشکان را دچار مشکل می‌کند، در دمای پایین محیط از بین رفته و به اصطلاح عقیم می‌شود.

وی گفت: توصیه ما به مردم توصیه می کنیم در موقع کشتار طیور از ناظران بهداشت سازمان دامپزشکی کشور برای بالا رفتن ضریب ایمنی گوشت ذبح شده استفاده کنند.

 

" لطفا روی عکس زیر کلیک کنید در بخش نظر سنجی سایت شرکت کنید و با نظرات تان ما را در بهینه سازی سایت مان یاری داده ودر قرعه کشی جوایز (لوازم اشپزخانه )نظر سنجی شرکت فرمائید   متشکریم  "   

                                                                                    

                                        

 

پرفروش ترین ها

پربازدیدترین ها