Top

مردم دنیا با سیب زمینی چه غذاهایی درست می کنند؟

پاپا رلنا

کانادا، پوتین | Poutine

مطالب مرتبط:
۱۰ غذای وسوسه کننده ی خیابانی در اروپا
ببینید در گوشه و کنار جهان با تخم مرغ چه می کنند!

این غذای سنتی اولین بار در استان کبک اختراع شد اما امروز دیگر به غذای خیابانی محبوب همه ی کانادا تبدیل شده است. این غذا در واقع همان سیب زمینی سرخ کرده به همراه سس گریوی و پنیر است،  البته پوتین تنوع زیادی دارد و بعضی از آشپزهای خوش ذوق چیزهای دیگری مثل گوشت را هم به آن اضافه می کنند تا خوشمزه تر شود.

پوتین

فرانسه، گراتن سیب زمینی | Potato Gratin

یکی از خوشمزه ترین انواع غذا با سیب زمینی بدون شک گراتن سیب زمینی است. این غذا خیلی راحت و آسان است و در عین حال طعمی لذیذ و فوق العاده خوشمزه دارد. گراتن سیب زمینی امروزه در تمام دنیا محبوبیت دارد اما باید بدانید که خاستگاه اصلی این غذا کشور فرانسه است. برای تهیه این گراتن، سیب زمینی ها را حلقه حلقه می کنند و کف ظرف می چینند. بعد روی آن پنیر فراوان و گاهی سس سفید می ریزند و بعد این غذای بهشتی را داخل فر قرار می دهند.

گراتن سیب زمینی

فرانسه، سیب زمینی پف کرده | Pommes soufflées

سیب زمینی پف کرده در واقع یک نوع سیب زمینی سرخ کرده است که به شکلی بامزه و ترد درآمده است. ورقه های سیب زمینی را دوبار سرخ می کنند، یک بار در دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد و یک بار هم بعد از سرد شد در دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد. این کار باعث می شود ورقه های سیب زمینی مثل بادکنک پف کنند و بالا بیایند. این نوع سیب زمینی سرخ کرده مسلما تردتر و برشته تر است و بیشتر شبیه چیپس است.

سیب زمینی پف کرده

فرانسه، الیگوت | Aligot

اگر پنیر را هم به اندازه سیب زمینی دوست دارید الیگوت، غذای محبوب شماست. برای درست کردن این غذای سنتی، پوره سیب زمینی را با پنیر مخلوط می کنند تا ظاهری شبیه فوندو ( ترکیب چند پنیر با هم که مثل سس می شود) پیدا کند. این غذا را معمولا با گوشت می خورند تا کاملا مقوی شود پس حتما دوست دارید آن را امتحان کنید، بهترین جا برای خوردن این غذا رستوران های محله اوورنی است که آن را به خوشمزه ترین حالت ممکن درست می کنند.

الیگوت

سوئیس، روستی | Rösti

روستی یکی دیگر از انواغ غذا با سیب زمینی است که در کشور سوئیس محبوبیت زیادی دارد. روستی طرز تهیه ساده ای دارد و در سوئیس معمولا به عنوان صبحانه و همراه با تخم مرغ و سوسیس سرو می شود. سوئیسی ها عاشق روستی هستند و آن را غذای ملی خود می دانند. برای تهیه روستی، سیب زمینی خام یا پخته را رنده می کنند و سرخ می کنند.

غذای روستی سوئیس

ایتالیا، گنوچی | Gnocchi

وقتی سیب زمینی تبدیل به پاستا می شود! هیچ کس به جز ایتالیایی ها راه این کار را بلد نیست! نوکی در واقع ترکیبی از سیب زمینی، آرد و چند خوراکی دیگر مثل پنیر و تخم مرغ است. این غذا بعد از اینکه خوب پخت با سسی غلیظ پوشیده و خوشمزه و خوشرنگ می شود. با اینکه اولین بار در شمال ایتالیا اختراع شد اما در شهرهای دیگر هم درست می شود البته به شیوه ای  متفاوت!

نوکی

کره جنوبی، گامجاجئون | Gamja-jeon

گامجا-جئون یک جور پنکیک سیب زمینی است که برای درست کردن آن سیب زمینی را رنده و به صورت نازک در ماهی تابه پهن می کنند تا سرخ و ترد شود. در خیلی از رستوران های کره جنوبی از این پنکیک به عنوان پیش غذا استفاده می کنند و گاهی بر روی آن سبزیجاتی مثل پیازچه خرد شده، هویج، قارچ و حتی سیر گذاشته می شود. با اینکه این غذا به تنهایی هم خوشمزه است اما بعضی ها بر روی آن سس مخصوصی می ریزند؛ سسی که از ترکیب سس سویا و سرکه درست می شود.

گامجا-جئون

آمریکا، هش براون | Hash browns

هیچ کسی پیدا نمی شود که بگوید من «هش براون» دوست ندارم. این غذای خوشمزه در همه خانه ها و سر میز صبحانه رستوران های آمریکا پیدا می شود. برای درست کردن این غذا سیب زمینی را به صورت درشت رنده و در روغن سرخ می کنند. این غذا خیلی راحت آماده می شود و معمولا در کنارش تخم مرغ و گوشت هم قرار دارد.

هش براون

هند، آلو گوبی | Aloo Gobi

غذایی که از سیب زمینی، گل کلم و ادویه درست می شود و همه گیاهخواران هندی عاشقش هستند. در این غذا آنقدر زردچوبه ریخته می شود که رنگ زرد خوشرنگی پیدا می کند و همین رنگ فوق العاده مطمئنا اشتهایتان را چندین برابر می کند. آلو گوبی هم خوشمزه، هم ارزان و هم متنوع است و در همه شهرهای هند درست می شود.

آلو گوبی

اسپانیا، تورتیلا اسپانیایی | tortilla Española

تورتیلا یکی از خوشمزه ترین انواع غذا با سیب زمینی است که در زبان انگلیسی به املت اسپانیایی شهرت پیدا کرده است. در واقع، این غذا شباهت زیادی به املت دارد و از ترکیب تخم مرغ، سیب زمینی، گاهی پیاز و سیر یا پیازچه تهیه می شود. مواد را با هم ترکیب می کنند و بعد به صورت یکپارچه داخل روغن سرخ می کنند. این غذای خوشمزه یکی از محبوب ترین غذاها در اسپانیاست و معمولا با سس فلفل خورده می شود.

تورتیلا اسپانیایی

بریتانیا، پای چوپان | Shepherd’s Pie

پای چوپان یک جور پای گوشت است که یک لایه پوره سیب زمینی روی آن را پوشانده است. گاهی هم بر روی این غذا پنیر پیتزا می ریزند و آن را به همراه سس گریوی و سبزیجات می خوردند. این غذای خوشمزه را فقط می توانید در خانه ها و رستوران های بریتانیا پیدا کنید.

پای چوپان

سوئد، سیب زمینی هاسل بک | Hasselbackspotatis

برای درست کردن این غذای ساده روی یک سیب زمینی درسته برش های زیادی ایجاد کنید و بگذارید بپزد. حالا باید روی سیب زمینی را با کره، خلال بادام و پودر سوخاری بپوشانید. این غذا اولین بار در سال ۱۹۵۳ اختراع شد و از آن زمان تا به حال سوئدی های زیادی آن را درست می کنند. این غذای سبک و خوشمزه را معمولا در کنار غذاهای دیگر می خورند و با سبزی تزئین می کنند.

سیب زمینی هاسل بک

تایلند، کاری ماسامان | Massaman Curry

این غذا مثل همان آبگوشت ما ایرانی هاست اما تایلندی ها با اضافه کردن موادی مثل شیر نارگیل و انواع و اقسام ادویه ها آن را مخصوص تایلند کردنده اند. با خوردن یک کاسه از این غذا آنقدر سیر می شوید که دیگر تا چند روز دلتان غذا نمی خواهد! البته حواستان باشد چون با غذایی بینهایت تند طرف هستید!

کاری ماسامان

پرو، پاپا رلنا | Papa Rellena

سیب زمینی اولین بار در پرو به عمل آمده پس اصلا عجیب نیست که در این کشور با این خوراکی،  غذاهای خوشمزه درست شود. این غذا در واقع یک جور کروکت است و برای درست کردن آن خمیر سیب زمینی پخته شده را با گوشت و پیاز پر و آن را  آنقدر در روغن سرخ می کنند تا  طلایی و ترد شود البته گاهی روی آن پنیر هم می ریزند.

پاپا رلنا

ایرلند، کلکانون | Colcannon

کلکانون یک غذای سنتی ایرلندی است که از سیب زمینی له شده همراه با کلم برگ و کاهو کاله تهیه می شود و در ایرلند بسیار پرطرفدار است. کلکانون به صورت سنتی از سیب زمینی له شده همراه با کاهو کاله یا کلم برگ، شیر یا خامه، کره، نمک و فلفل و گاهی پیازچه خرد شده تهیه می شود. کلکانه معمولا همراه با سوسیس خورده می شود و یکی از محبوب ترین انواع غذا با سیب زمینی در این کشور به حساب می آید.

کلکانون ایرلند

شیلی، چوریلانا | Chorrillana

یکی دیگر از انواع غذا با سیب زمینی غذایی به نام چوریلانا است که در کشور شیلی تهیه می شود. در این غذا سیب زمینی سرخ کرده را با تکه های گوشت، سوسیس و سایر مواد ترکیب می کنند. در آخر هم روی غذا نیمرو یا پیاز سرخ شده می ریزند و سرو می کنند. چوریلانا به دلیل حجم زیادی که دارد معمولا چند نفری خورده می شود.

چوریلانا

لبنان، بطاطا حره | Batata harra

اکثر غذاهای لبنانی خوشمزه و تند و تیز هستند. بطاطا حره هم یکی از انواع غذا با سیب زمینی است که در لبنان تهیه می شود. برای آماده سازی این غذا، سیب زمینی های خرد شده را با فلفل قرمز، گشنیز، چیلی، سیر و روغن زیتون ترکیب می کنند و یک غذای ساده و در عین حال خوشمزه را آماده می کنند.

 

 

                                                        دیجی پروتئین