Top

قیمه ریزه

ر

قیمه ریزه

 

قیمه ریزه از غذاهای محلی اصفهان است که از کوفته‌های کوچک گوشت، آرد نخودچی و سبزیجات معطر تهیه می‌شودبه این کوفته‌ها گاهی خوراک کله گنجشکی هم گفته می‌شوددر دستوری که اینجا توضیح می‌دهیم سیب زمینی هم استفاده شده ولی می‌توانید قیمه ریزه را بدون سیب زمینی هم تهیه کنیدقیمه ریزه از آن دست غذاهایی است که همه افراد دوست دارند و خیلی هم ساده تهیه می‌شودمواد لازم برای قیمه ریزه معمولاً در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و تهیه آن حدود یک ربع تا بیست دقیقه بیشتر وقت شما را نمی‌گیردبعد از آن فقط باید قیمه ریزه حدود یک ساعت روی شعله ملایم بماند تا جا بیافتد و آماده سرو شود.

 

طرز تهیه: ابتدا پیاز را بشویید و پوست بکنید و از وسط نصف کنیدنصف پیاز را رنده کنید و در کاسه‌ای بریزید و با گوشت چرخکرده مخلوط نماییدسپس سبزی خشک، آرد نخودچی، نمک، فلفل و ۱/۲ قاشق چایخوری زردچوبه را به گوشت و پیاز اضافه کنید و خوب با هم مخلوط نماییدمواد را به صورت کوفته‌های کوچک شکل بدهید و کنار بگذارید.

 

کوفته قیمه ریزه

 

نصف دیگر پیاز را خرد کنید یک قابلمه کوچک را روی شعله متوسط قرار دهید تا داغ شودسپس کمی روغن کف آن بریزیدوقتی روغن داغ شد پیاز خرد شده را داخل آن بریزید۱/۲ قاشق چایخوری از زردچوبه را روی پیاز بریزید و آن را دو سه دقیقه تفت بدهید.

سیب زمینی را پوست بکنید و خرد کنید (نه خیلی ریز و نه خیلی درشتسپس سیب زمینی خرد شده را به قابلمه اضافه کنید و یکی دو دقیقه دیگر تفت بدهیدپس از آن رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و کمی دیگر به تفت دادن ادامه دهیدیک و نیم پیمانه آب داخل قابلمه بریزید و درب آن را بگذارید تا جوش بیاید.

وقتی آب جوش آمد کوفته‌ها را داخل آن بریزید و شعله زیر قابلمه را کم کنیددرب قابلمه را مجدداً ببندید و بگذارید حدود یک ساعت روی شعله ملایم بماند تا جا بیافتدخوراک قیمه ریزه را همراه با نان و سبزیجات تازه سرو کنید.

 

قیمه ریزه نخودچی

 

                                دیجی پروتئین