Top

غذاهای خوش طعم و بی نظیر ازبکستان!

شکم پر های ازبکی

۲- سالاد بادمجان

ازبکستانی ها رسم دارند که قبل از غذا حتما سالاد بخورند و آن سالاد هم معمولا سالاد بادمجان است. البته این رسم تبدیل به یکی از سنت های آنان هم شده است. شما در سالاد بادمجان ترکیبی از بادمجان نیم پز، تربچه، فلفل و سبزیجات تازه ی دیگری همچون جعفری و گشنیز را دارید. این سالاد طبق یکی دیگر از رسوم غذایی ازبک ها در ظرفی بزرگ و مشترک برای کل افراد حاضر سرو می شود.

سوپ ازبکی

۳- سوپ چوچوارا (Chuchvara Soup)

این سوپ اصیل ازبکستانی از شکم پر هایی کوچک که در آب نمک جوشانده می شود درست می شود و با سوسما یا نوعی شیر ترش پخته می شود. در این سوپ لذیذ، فلفل، پیاز، رب گوجه فرنگی، فلفل سیاه و خامه نیز به کار برده می شود.

پلوی عروسی

۴- پلوی عروسی

ترکیبی عالی از از برنج،گوشت، هویج رنده شده، پیاز و کشمش را می توان در این غذای به اصطلاح مجلسی ازبکی چشید. این غذا آن قدر خوشمزه و پر طرفدار است که در مجالس مهمی همچون عروسی آن را سرو می کنند.

سالاد آچیچوک

۵- سالاد تاشکند

اگر به نام تجاری این غذا بیش از طعمش بها ندهیم، این سالاد خوشمزه که در واقع یک وعده ی کامل است از گوشت زبان گوساله، تربچه و سبزیجات تازه درست می شود و در سسی که از ماست و پیاز سرخ شده درست شده است سرو می گردد.

مانتی

۶- مانتی

مانتی، شکم پرهای وسوسه کننده ای هستند که با بخار خامه ی ترش شده پخته می شوند. به غیر از طعم بسیار خوشمزه ی این غذا نکته ی جالب دیگری که درباره ی این غذا وجود دارد این است  که مواد داخل این غذا هر سری با یکدیگر متفاوتند، به عبارتی شما هر بار که این غذا را می خورید از قبل نمی دانید که قرار است شکم پر شما داخلش گوشت یا سبزیجات و یا ماده ی غذایی دیگری باشد.

سالاد بادمجان

۷- سامسا

سامسا نوعی کیک مثلثی است که در تنور پخته می شود. این شیرنی خوشمزه، نسخه ی نانی آن هم وجود دارد. چیزی که در هر دو نان مشترک است این است که بافت نرم و خوشمزه ی این کیک واقعا لذیذ و خوشمزه است. داخل سامسا را به شکل سنتی با کدو تنبل پر می کنند اما می توان داخل این شیرینی را با مواد دیگری هم پر کرد.

سامسا

۸- سالاد آچیچوک (Achichuk Salad)

با این که غذاهای ازبکستانی در خود همیشه اثری از وجود گوشت دارند، اما می توان گفت که این سالاد غذایی مناسب، مخصوصا برای گیاهخواران است. این سالاد خوشمزه از گوجه فرنگی های ورقه شده، پیاز و ادویه و ترشی درست می شود. به همین سادگی به همین خوشمزگی!

سوپ چوچوارا

۹- نارین (Naryn)

این غذا در بین ازبکستانی ها یادگاری است ازیکی از تاجران مشهور و البته محبوب ازبکی. مردم ازبکستان بسیار این غذا را عزیز می شمارند. مواد تشکیل دهنده ی این غذا؛ رشته فرنگی به مقدار فراوان، گوشت چرخ کرده، پیاز و فلفل خرد شده است. اگر بخواهید این غذا را به صورت سنتی با دستورالعمل اصلی طبخ کنید باید گوشت اسب در غذایتان استفاده کنید!

سوپ لاجمان

۱۰- شوربا

شوربای ازبکستانی از گوشت های چربی همچون گوشت گاو و از سبزیجات تازه ای همچون گوجه فرنگی، هویج و پیاز ریز شده درست می شود. گوشت شوربا به دو صورت سرخ شده و آب پز در این غذا استفاده می گردند.

نارین

۱۱- دیملاما (Dimlama)

گوشت، سیب زمینی، پیاز، سبزیجات و گاهی اوقات میوه را آن قدر با حرارت شعله ی کم می پزند تا بافتی خامه ای و لذیذ پیدا کند. دراین غذا می توانید به جای گوشت از مرغ هم استفاده کنید.

غذاهای ازبکستان

۱۲- کوتابی (Kutabi)

کوتابی یک غذای ساده ولی خوشمزه است که از گوشت سرخ شده با حرارت آرام و سبزیجات و نان سنتی ازبک ها سرو می شود. ازبک ها علاقه ای خاص به این غذا دارند.

ششلیک

۱۳- ششلیک

ششلیک معروف، غذای محبوب همه ی کشور های آسیایی. اما هر کشوری دستورالعمل خود را برای پخت این غذا دارد. در نسخه ی بشقاب ازبکی ششلیک، ترکیبی از گوشت گوساله، ادویه جات، پیاز خام و فلفل قرمز داغ را داریم.

حلوا

۱۴- حلوا

حلوا جزء دسر ها وشیرینی های ملی ازبکستان به حساب می آید. حلوای ازبکستانی از آرد، کره و عصاره ی هلو پخته می شود. حلوای ازبکی بوی بسیار مطبوعی دارد.

بشقاب میوه ی ازبکستانی

۱۵- بشقاب میوه ی ازبکستانی

با شنیدن نام بشقاب میوه ازبکستانی باید ذهنیتتان از تمام بشقاب میوه هایی که در عمرتان خورده بودید را کنار گذاشته و با بشقاب میوه ای جدید آشنا شوید که در نوع خود عجیب و گاهی بی نظیر و البته خوشمزه است. بشقاب میوه  معروف ازبکستانی بین گردشگران و مشتریان رستوران های ازبکستانی بسیار محبوب است و معمولا در کنار غذاهای خود این بشقاب را حتما سفارش می دهند. اجزای تشکیل دهنده ی این بشقاب عبارتند از برش هایی از هندوانه، نخودچی، انگور، آناناس و کمپوتی از میوه های مختلف.

چای ازبکی

۱۶- چای ازبکی

متفاوت ترین چایی که در عمرتان خواهید خورد، چای به سبک ازبکی است. در چای ازبکی از انواع مختلف گیاهان، سبزی های کوهی و چای سیاه است. در کنار این چای خاص و خوش طعم می توانید از یک شیرین ژله ای که از بادام آب پز شده و شیر و کره درست شده است را نوش جان کنید.

 

 

                                   digiprotein.ir