Top

قهوه فرانسه بدون دستگاه، روی گاز و با فرنچ پرس

میزان درشتی پودر قهوه فرانسه بدون دستگاه
برای تهیه نوشیدنی قهوه فرانسه، آب داغ به پودر قهوه اضافه می‌شود و پس از دم کشیدن قهوه، پودر قهوه توسط یک صافی از نوشیدنی نهایی جدا می‌شود. قهوه فرانسه را معمولا با دستگاه فرنچ پرس درست می‌کنند، ولی اگر این دستگاه را در دسترس ندارید می‌توانید به جای آن از یک قوری توری دار استفاده کنید. حتی اگر قوری توری دار هم در اختیار ندارید با استفاده از دو فنجان یا یک شیرجوش می‌توانید یک قهوه فرانسه با کیفیت درست کنید. برای آشنایی با روش‌های درست کردن نوشیدنی قهوه فرانسه با ما همراه باشید.


۱. طرز تهیه قهوه فرانسه بدون دستگاه

مواد لازم
پودر قهوه فرانسه 2 قاشق غذاخوری
آب داغ 93 درجه سانتیگراد 250 میلی لیتر

دستور تهیه:
 1. به ازای ۲۵۰ میلی لیتر آب، حدودا به ۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه نیاز دارید. البته بسته به ذائقه خود اگر دوست دارید نوشیدنی شما غلیظ‌تر یا رقیق‌تر باشد، می‌توانید میزان قهوه را کم و زیاد کنید.
 2. ابتدا آب را در یک کتری جوش آورده و از روی حرارت بردارید. ۳۰ ثانیه فرصت دهید تا آب کمی از داغی بیفتد (در واقع آب مصرفی برای تهیه قهوه فرانسه نباید آب جوش باشد و درجه حرارت آن باید حدود ۹۳ درجه سانتیگراد باشد).
 3. پودر قهوه را در یک فنجان تمیز بریزید و سپس آب داغ را به حالت دورانی روی قهوه بریزید در حدی که قهوه خیس شود یا به اصطلاح شکوفه کند. این کار را طوری انجام دهید که آب به همه جای پودر قهوه برسد.

  ریختن آب داغ روی قهوه در حدی که قهوه خیس بخورد

 4. ۳۰ ثانیه صبر کنید و بقیه آب را به حالت دورانی روی قهوه بریزید.

  افزودن بقیه آب

 5. روی فنجان را با یک نعلبکی بپوشانید و ۵-۴ دقیقه صبر کنید تا قهوه دم بکشد.
 6. پس از اینکه قهوه دم کشید، فنجان دیگری که قصد دارید قهوه را در آن بنوشید برداشته، سپس به آرامی و به دقت قهوه را در آن بریزید طوری که پودر قهوه، ته فنجان اولی باقی بماند. از آنجا که پودر قهوه پس از دم کشیدن، ته نشین می‌شود به راحتی می‌توان آن را جدا کرد، فقط در این حالت حدود ۳۰ میلی لیتر از قهوه ته فنجان اولی باقی می‌ماند.

  انتقال قهوه به فنجان سرو

 7. اگر جدا کردن پودر قهوه برای شما مشکل است با استفاده از یک چای صاف کن خیلی راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید.
 8. درست کردن قهوه فرانسه در قوری توری دار نیز طبق مراحل فوق انجام می‌شود، با این تفاوت که پودر قهوه را در توری قوری می‌ریزند و سپس در دو مرحله روی آن آب داغ ریخته می‌شود. درب قوری را می‌بندند و ۵-۴ دقیقه فرصت می‌دهند تا قهوه دم بکشد.
نکته: توری قوری باید بلند باشد طوری که آب روی پودر قهوه را بپوشاند.

۲. طرز تهیه قهوه فرانسه روی گاز

 1. در یک شیر جوش مقداری آب بریزید. میزان آب باید کمی بیشتر از مقدار نوشیدنی مورد نیاز شما باشد. مثلا اگر شما می‌خواهید ۱ فنجان قهوه درست کنید مقدار آب باید ۳/۴ +۱ فنجان باشد.

  ریختن آب در شیرجوش

 2. شیرجوش را روی حرارت قرار دهید و وقتی آب به جوش آمد پودر قهوه را به آن اضافه کنید.

  افزودن پودر قهوه به آب جوش

 3. قهوه را از روی حرارت برداشته و فورا درب شیرجوش را ببندید.

  بستن درب شیرجوش

 4. ۴ الی ۵ دقیقه صبر کنید تا قهوه دم کشیده و پودر قهوه ته نشین شود.

  ته نشین شدن پودر قهوه

 5. سپس قهوه را به آرامی در فنجان بریزید طوری که پودر قهوه وارد فنجان نشود.

  طرز تهیه قهوه فرانسه روی گاز
نکته: در این حالت مقداری از قهوه ته شیرجوش باقی می‌ماند و به همین علت مقدار آب یسشتری در نظر گرفته شد.

۳. طرز تهیه قهوه فرانسه با دستگاه

 1. ابتدا مقداری آب سرد را درون کتری به جوش آورده و سپس از روی حرارت بردارید تا کمی خنک شده و به دمای حدود ۹۳ درجه سانتیگراد برسد.
 2. به ازای هر ۱۲۰ میلی لیتر آب یک قاشق غذاخوری قهوه داخل فرنچ پرس بریزید. اگر دوست دارید قهوه را غلیظ‌تر یا رقیق‌تر میل کنید، می‌توانید در واحد حجم گفته شده تغییراتی ایجاد کنید.

  ریختن پودر قهوه در دستگاه فرنچ پرس

 3. آب داغ را طی دو مرحله به صورت دورانی به پودر قهوه اضافه کنید. در مرحله اول مقدار کمی آب اضافه کنید به گونه‌ای که پودر قهوه خیس بخورد و یا به اصطلاح کف یا شکوفه کند و این کار را طوری انجام دهید که آب به همه جای پودر قهوه برسد.

  افزودن آب به قهوه

 4. بعد از ۳۰ ثانیه، مرحله دوم را شروع کرده، بقیه آب را به حالت دورانی اضافه کنید و درب دستگاه را ببندید. 

  افزودن بقیه آب و بستن درب دستگاه

 5. پس از یک دقیقه، با یک قاشق قهوه را به آرامی هم بزنید.

  هم زدن قهوه

 6. پس از گذشت چهار دقیقه، اهرم فرنچ پرس را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا پودر قهوه به سمت پایین هدایت شود. اگر نتیجه مطلوب نبود می‌توانید پرس را بیرون آورده و دوباره تکرار کنید. توجه داشته باشید که قهوه قبل از پرس کردن از سطح آب به سمت پایین حرکت می‌کند و این نشانه‌ی دم کشیدن قهوه است.

  فشردن اهرم فرنچ پرس

 7. قهوه را در فنجان ریخته و نوش جان کنید.

  تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

 

 

دیجی پروتئین